Pawno Ögrenmek İçin Tavsiyeler

Durumu:
Çevrimdışı

KARACA

Kayıtlı üye
Katılım
6 Ara 2014
Mesajlar
413
Tepkime Skoru
61
Konum
Samsun
Exe Puanı
İsim
Yiğitcan
Pawn Dilini Nasıl Öğrenirim?


Yapılan araştırmalara göre insanlar okuduklarının %10'unu, duyduklarının %20'sini, gördüklerinin %30'unu, hem görüp hem duyduklarının %50'sini, görüp duyup söyleyip dokundukları'nın %90'ını hatırlıyorlar. Biz burada altı çizili olan bilgiyi uygulayacağız. Hayatında hiç yazılım görmemiş biri Anlatımlar bölümündeki konuları anlıyamaz. Ön yargıyla yaklaşmıyorum, ben de anlamıyordum çünkü. Misal örnek veriyorum herhangi bir konuya girin, atıyorum adam maaş sistemi yapımını anlatmış. Şu SetTimer fonksiyonunu şuraya koyacaksın, para verme fonksiyonunu şuraya koyacaksın. Pawno bilmeyen kardeşimiz ne anladı buradan? hiç bişey. Çünkü temel yok. Fonksiyon nedir, değişken nedir, tamsayı nedir, return nedir bilmiyor. Yani kodları biyerden biyere yapıştırarak pawno coder olamazsın genç kardeşim.

O yüzden edit sunucu açma hevesinizi bir süreliğine kenara bırakıp yeni bir dil öğrenecekseniz. Daha önce yazılımla alakanız olmadığınızı varsayarak yönlendireceğim. Belki duymuşsunuzdur, duymadıysanız da çok büyük problem değil. Pawno c++ diliyle yazılmıştır. O yüzden size yeni bir dil olarak C veya C++ dillerini öğrenmenizi tavsiye ederim. C dili bütün programlama dillerinin atası olarak görünüyor. C# dilinden de başlayabilirsiniz.

Hatırlarsaınz yazımızın başında bazı teorik bilgiler vermiştim. Ne demiştik? İnsanlar görüp duyup söyleyip dokundukları'nın %90'ını hatırlıyorlar. Haliyle kodlara dokunamazsınız fakat öğrendiğiniz derslerin aynısını sizde yapabilirsiniz. Öncelikle başlangıçta kesinlikle video kaynaklardan öğrenmelisiniz. Misal youtube sayfasını açıp "C++ dersleri" yazacaksınız. Karşınıza sayısızca türkçe oynatma listeleri çıkacaktır. Bu konuda sıkıntı çekmiyeceğinizden emin olabilirsiniz. Videodaki adamı dinleyip, onun yaptıklarını sizde aynı anda yapacaksınız. Eğer üşeniyorsanız, bu işlere hiç girişmeyin baştan söyliyeyim. Bir konuyu anlamadığınız zaman tekrar videoyu en başa sarın. Yine mi anlamadınız? Ozaman üzülmeyin, o konuyu anlatan başka videolarda kesinlikle vardır. Kendimden örnek veriyorum for döngüsünü ilk izlediğimde kafam karışmıştı. Sonra tekrar izledim, yine anlamadım. Bu sefer başka kaynaktan izledim, yine anlamadım. Tekrar izledim ve tekrar yaptım. En sonunda anladım. Yani amaç burada mücadele etmeniz. Karşınıza çıkan ilk zor konuda "çok zormuş ben bırakıyorum" demiyeceksiniz, dememelisiniz.
Yazı alıntıdır.