Nükleer Enerji Nedir? Tarihçesi.

Durumu:
Çevrimdışı

#Üsame

Kayıtlı üye
Katılım
4 Eki 2012
Mesajlar
10,553
Tepkime Skoru
70
Konum
Rize
Exe Puanı
İsim
Üsame
2624


NÜKLEER ENERJİ

Özet:

Bu makalemde nükleer enerji santralinin tarihini, faydalarını, sağlayabileceği zararları, nükleer enerjiniin yaygınlığından bahsedeceğim.

Anahtar Kelimeler: Nükleer Enerji, Enerji, Nükleer, Çekirdek Reaksiyonları, Fisyon Tepkimesi.


GİRİŞ

Enrico Fermi, 1934 yılında uranyum atomlarını nükleer atomlarla bombalama yaptıktan sonra ortaya çıkan atomların daha küçük olduğunu gözlemlemiştir. Daha sonra 1942 yılında günümüzdeki nükleer santrallere benzer bir şekilde uranyum ve kontrol çubuklarını kullanarak kendi kendine sürdürülebilir nükleer enerji düzeneğini keşfetmiştir. Amerika Birleşik Devletleri 1945 yılında ilk nükleer silah denemesini yapmıştır.
Bu gelişmelerin ardından 1950 yılından sonra dünya genelinde nükleer santrallarde büyük ölçüde artış görülmüştür. Bir adet uranyum atomunun bölünmesi sonucunda ortaya çıkan enerji, bir adet kömür atomunun yanması ile ortaya çıkan enerjinin 10 milyon katı olması nükleer enerjiyi geleceğin enerji kaynağı olarak görülmesini sağlamıştır.
ÖZGÜN DEĞER

Nükleer Enerji kullanımı sonucunda ortaya çıkan enerji hem temiz, hemde maliyeti düşük olduğndan dolayı günümüzdeki enerji kaynakları arasında en önemli kaynaklardan birisidir. Gelecek zamanlarda fosil yakıtların tükenmesi sonucunda, dünyaınn enerji üretiminde büyük pay sahibi olacaktır.


MATERYAL VE METOD

Bir atomda bir çekirdek ve etrafındaki yörüngede dönen elektronlar bulunur. Eğer atomun çekirdeğinde dengesizlik var ise çözülmeye başlar. Bu çözülme sırasında radrasyon yayar. Radyoaktif elementlerin çekirdekleri devamlı ve dış etkiler olmadan kendi kendisine parçalanır ve bu arada ışık saçarlar. Parçalanan atom çekirdekleri, yeni çekirdekle değişirler ve bu yeni çekirdekte radyoaktif olduğundan dolayı parçalanma devam eder.

2625

Uranyum atomlarının zincirleme reaksiyonları sonucunda ortaya çıkan ısı, reaktörde bulunan gaz tabakası tarafından emilir. Isınan gaz, ışı değiştiricilerine alınır. Isı değiştiricilerinin üstünde bulunan su, aşırı ısıdan dolayı buharlaşır. Bunun sonucunda ortaya yüksek basınca sahip buhar çıkar. Ortaya çıakn yüksek basınç ve sıcak buharlar, borular yardımıyla türbinlere yollanır.Türbinler ortaya çıkan basınçla dönerler ve bunun sonucunda elektirik üretirler.SONUÇ

Uranyum bu yazıma kadar faydalı gözükse de aynı zamanda insan sağlığına zararlı olan radrasyon üretir. İnsan sağlığının güvenliği için reactor kalın betonlarla ve çeliklerle örtülüdür.

1 Kg Uranyumun sağlayacağı enerjiyi sağlamak için 25 ton kömür yanması gerekmektedir. Günümüzde sadece İngilterenin %20sini uranyum sağlamaktadır.